Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obraća se javnosti nakon sastanka sa zamenikom američnog državnog sekretara za upravljanje i resurse Ričardom Vermom.
– Razgovarali smo o širokom krugu pitanja i sankcijama koje su usmerene protiv ruskih entiteta širom sveta. Oko 30 zemalja je pogođeno sankcijama. Svuda je reč o ruskoj imovini ili ruskom kapiralu ili interesima. Za ljude u Srbiji, nismo mi bili meta iako će nam to biti slaba uteha. Razgovarali smo o srpsko-američkim odnosima i ja želim na kraju ove američke administracije da se zahvalim svim ljudima sa kojima smo naporno radili – rekao je Vučić.
On je rekao da je zahvalan na tome što su SAD uvek bile dostupne za razgovor i što je sačuvana mir i stabilnost celog regiona. Dodao je da strateški dijalog otvara velike mogućnosti.
– To što su prvi put pokazali interes da otvore strateški dijalog pokazuje da su se neke stvari promenile na bolje. Govorili smo o međuljudskim vezama,, profesionalnim razmenama, bilatiralnoj saradnji, vladavini prava. U septembru smo potpisali sporazum o strateškom partnerstvu i energetici i u toku je izrada dokumentacije za solarne panale. Izglasavanje ratifikacije u Narodnoj skupštini je vađno da otvorimo suštinske razgovore oko Đerdapa 3 – dodao je Vučić.
Vučić je rekao da je Srbija na zapadu optuživana da će da pokrene rat na Balkanu i da se “samo čeka dan kada će Srbija da započne taj rat” i istakao da se “to neće dogoditi”.
– Naš cilj je da 2025. budemo najbrže rastuća ekonomija u Evropi, naša semlja mora da bude potpuno promenjena do predaje ključeva Ekspa. Kada su u pitanju sankcije protiv ruskih entiteta u svetu. Ruse će više pogoditi neke druge sankcije nego ove. Danas smo razgovarali i hvala za to što ste nas saslušali. Postavili smo pet konkretnih pitanja i u narednom periodu očekujemo odluke u pisanoj formi. Najmanje sedam do 10 dana moramo da razgovaramo sa Amerikancima da vidimo sadržaj celog paketa sankcija, da bismo mogli da se obratimo Rusima i vidimo šta nam je činiti. Gospodin Verma je rekao da treba da se ukloni rusko prisustvo, a onda se govori o smanjenju, to nam unosi nejasnoće. Zamislite da krenemo u pregovore sa Rusima i otkupimo sedam odsto vlasništva, time oni idu ispod 50 odsto, a onda nam kažu da to nije dovoljno i ostanu sankcije – rekao je predsednik, navodeći da tačno mora da se zna šta su uslovi.
On je istakao da je danas zamolio da rokovi budu fleksibilniji i nešto duži. Vučić je istakao i da je pitanje da li će nova administracija u SAD da ukine sankcije ističući da deo može da se ukine, a da o delu mora da odlučuje Kongres.
– Neće nam biti lako, ni jednostavno. Ono što je za ljude najvažnije je da će biti nafte, benzina, svih derivata. Moramo skoro da razgovaramo sa Hrvatima, ali pre toga moramo da raščistimo stvari sa Amerikancima da bismo znali šta možemo da nudimo i šta je realno i da donosimo racionalna rešenja, a istovremeno poštujemo norme i međunarodne zakone.
“Srbija nije meta sankcija”
Ričard Verm se zahvalio na gostoprimstvu i odao priznanje ambasadoru Hilu za decenije službe.
– U poseti Srbiji sam zbog našeg partnerstva u vezi sa mnogo tema o kojima samo razgovarali kako bi se učinio napredak u evropskim integracijama i obezbedilo da zapadi Balkan bude u miru. Kao rezultat zajedničkog rada i zato što prepoznajemo Srbiju kao značajnog lidera u regionu razgovarali smo o uspostavljanju strateškog dijaloga. Naše Vlade će se angažovati na teme vojne saradnje, energetike, vladavine prava. Ovaj dijalog svedoči o značaju koji pridajemo odnosima sa Srbijom koji se zahteva na međusobnom poštovanju – rekao je Vern.
On je rekao da se radi na produbljivanju privrednih veza, a da je čista energija jedna od ključnih tačaka, kao i razvoj 5G tehnologije. SAD je uložila više od 300 miliona dolaza od 2022. godine.
– Danas smo razgovarali o najavi Evropskog trezora o sankcijama koje se uvode protiv entiteta u kojima je Rusija vlasnik i to je upereno protiv Rusije, ne Srbije. Cilj je da se iz NIS ukloni vlasništvo Rusije. Neće biti nikakvih ekonomskih posledica za Srbiju ako se ukloni Rusko vlasništvo u firmi. Rusija ne ulaže u budućnost Srbije, profite koje vadi iz NIS ne koristi za to.
Sastanak je počeo u 10 časova u zgradi Predsedništva, a prisustvovali su i premijer Srbije Miloš Vučević, ministri Siniša Mali, Dubravka Đedović Handanović, Marko Đurić, kao i pomoćnik američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja Džejms O’Brajan, zamenik pomoćnika državnog sekretara za Evropu Aleksander Kasanof i ambasador SAD Kristofer Hil.