Predstavnici grupe nevladinih organizacija sa severa AP Kosovo i Metohija sastali su se danas sa ombudsmanom u Prištini i razgovarali o policijskoj torturi, prekomernoj upotrebi sile, kao i o verbalnim napadima lokalnih i zvaničnika privremenih prištinskih institucija na predstavnike civilnog društva.
Po završetku sastanka građanska aktivistikinja Jovana Radosavljević istakla je da su sastanak zatražili kako bi ombudsmana upoznali sa problemima u radu tzv. kosovske policije i sve češćim svedočenjima građana o fizičkom zlostavljanju.
U saopštenju grupe nevladinih organizacija podseća se da su NVO sa severa AP KiM zbog najnovijih slučajeva brutalnosti tzv. kosovske policije suspendovale saradnju sa misijom Euleksa.
“Verujemo da njihov savesniji i proaktivniji rad na praćenju institucija u sistemu vladavine prava može znatno da doprinese stvaranju pravednog društva”, ističe se u saopštenju.
Predstavnici nevladinih organizacija su ponovo pozvali Euleks da preuzme odgovornost za činjenično izveštavanje javnosti o policijskom nasilju nad Srbima, bez prikrivanja iza proizvoljnih interpretacija svojih mandantnih nadležnosti, kao i da poveća svoje nadležnosti u slučaju vladavine prava kada su pripadnici srpske nacionalnosti pritvorenici ili zatvorenici, zbog osnovane sumnje da je njihova etnička pripadnost povod za podvrgavanje različitim oblicima nasilja i diskriminacije i da redovno objavljuju nalaze o tretmanu pritvorenika srpske nacionalnosti.
Oni su u saopštenju ukazali i na stalni trend diskreditacije nevladinih organizacija od strane lokalnih i tzv. državnih institucija koje na njihovo upozoravanje o kršenju osnovnih građanskih i ljudskih prava odgovaraju targetiranjem i optužbama.
Dodaju da su nedavni koraci NVO sektora izazvali kritike različitih društvenih aktera, dodajući da svima njima skreću pažnju da kao civilno društvo imaju korektivnu ulogu i da svoj posao obavljaju nepristrasno i objektivno.
Naglašavaju takođe da će nastaviti da reaguju na sve situacije vezano za kršenje ljudskih prava, ne samo na severu i u srpskim sredinama nego na čitavoj AP KiM.
Grupa nevladinih organizacija naglašava da reakcija Euleksa i policijskog inspektorata u Prištini u slučaju Miloša Subotića, koji je prijavio da su ga pripadnici tzv. kosovske policije pretukli u policijskoj stanici u severnom delu Kosovske Mitrovice, jeste korak u pravom smeru.
Ukazuju, međutim, da inicijalne mere izrečene u slučaju Sibotića ne smeju biti kraj ovog procesa, već prvi korak ka objektivnom procesuiranju počinilaca i izricanju mera koje koje imaju karakter odvraćanja za sve buduće delikte.