Vanredna odbrana od poplava proglašena je na Savi kod Šapca. Ekipe stručno-operativnog tima za vanredne situacije grada Šapca, Odeljenja za vanredne situacije i Vatrogasno-spasilačke jedinice Šabac non-stop su na terenu i prate stanje na vodotocima koji su potencijalno ugroženi od izlivanja, saopšteno je iz gradske uprave Šapca. Vodostaj na ovom delu Save je i dalje u porastu.

Foto: Srna
Kiša koja već nekoliko dana pada izazvala je velike poplave u zapadnom delu Srpske, a najteže je pogođen grad Prijedor. Reke Sana i Gomjenica poplavile su više od 800 kuća na širem području Prijedora, a zbog velike količine vode evakuisano je preko 150 građana. Najteže su pogođena naselja Tukovi, Bišćani, Hambarine, Gomjenica. Meštani poplavljenih naselja ispričali su da su pojedinci bili po dva dana zarobljeni u kućama, a na to sve pojavile su se i rečne zmije koje gmižu po olucima i zidovima i ulaze u kuće. Šef Odseka za civilnu zaštitu Prijedor Miroslav Krneta kaže da je reka Sana počela da opada, bila je 515 centimetara, a sad je 456 centimetara.
– Opada i reka Gomjenica. Reka Miloševica nije ovaj put pravila probleme, zbog izgrađenog potpornog zida. Nakon analize štete koja je nastala, imaćemo više informacija – istakao je on.
Kako dodaje, gradski Štab za vanredne situacije preduzeo je sve korake koji su bili u njihovoj moći.
– Preduzeli smo sve mere da bismo sprečili izlivanje Sane. U Tukovima i Gomjenici rađeni su nasipi, jedan deo nasipa u Tukovima nije izdržao. Najteža situacija je u Tukovima i Gomjenici – dodao je on.
Kako ističe, novi problem jesu podzemne vode, koje su se počele pojavljivati na mestima gde do sada nisu bile.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Savo Minić izjavio je da je situacija na pojedinim vodostajima ozbiljna, ali ne alarmantna, te da nadležni prate situaciju i preduzimaju odgovarajuće mere.
– Još imamo Gradišku kao potencijalni problem. U Kozarskoj Dubici zbog velikog vodostaja na savskom nasipu postoje pukotine, ali dat je nalog da se preduzmu odgovarajuće mere. Ovaj nasip je poslednji put rađen pre 10 godina, što je dobro, ali treba biti oprezan – rekao je Minić.
On je dodao da je u Prijedoru situacija bila teška zbog prelivanja vode preko odbrambenog zida, ali da je u ovom trenutku najbitnije da se pruži podrška građanima koji ne mogu biti u svojim domovima.
Minić je najavio da će biti urađena kompletna analiza svega što je urađeno u odbrani od poplava, a što je dalo pozitivne efekte, kao i onoga što je potrebno hitno uraditi, posebno kada je reč o rekama na području Prijedora.
– Ne postoji ništa što možete uraditi, a da je trajno rešenje i da kažete da smo sigurni za sva vremena. Već u nekoliko navrata imamo nešto što prevazilazi stogodišnje vode, ali moramo i dalje preduzimati mere i ići korak napred – rekao je Minić.
– Banjalučki Odsek za poslove civilne zaštite dobio je dosta prijava u vezi sa klizištima i odronima, pa je formirano devet timova koji obilaze terene – izjavio je šef ovog odseka Dragan Babić. On je naveo da se Vrbas spustio ispod kote vanredne odbrane od poplava i iznosi 340 centimetara, sa tendencijom stagnacije.
– Vrbanja se skoro vratila u normalu – istakao je Babić.
Zbog izlivanja vode na kolovoz obustavljen je saobraćaj na magistralnom putu Kostajnica – Kozarska Dubica, na izlazu iz Kostajnice prema Dubici i u mestu Špilja. Saobraćaj je obustavljen i na magistralnom putu Prijedor – Novi Grad, kao i na magistralnom putu Jezero-Šipovo na ulazu u Jezero. Na regionalnom putu Podgradci-Mrakovica saobraćaj je obustavljen kod kamenoloma “Vučjak”.
Prete Una i Sava
Pored Prijedora, realne pretnje od poplava imaju i opštine Kozarska Dubica, Kostajnica i Gradiška. U ovim opštinama se svakodnevno prate vodostaji Une i Save, a proglašeno je i vanredno stanje.