U SRBIJI, ali i u Republici Srpskoj reke beleže značajan porast vodostaja. Na Savi kod Šapca proglašena je vanredna odbrana od poplava, a vodostaj i dalje raste 2 centimetra svakog sata.

САВА РАСТЕ 2 ЦЕНТИМЕТАРА СВАКИ САТ: Критично стање у Републици Српској, проглашена вандредна ситуација у Градишки

G.Šljivić

Do sada izlilo se nekoliko reka u Srbiji, poput Jadra, Đetinje i delovi Drine. Pod vodom su zbog poplava brojne njive, oranice i voćnjaci, kao i pojedini pomoćni objekti, ali nije bilo ugroženih naselja i stambenih objekata, osim pojedinih delova naselja i kuća u dolini Jadra kod Loznice.

Očekuje se i nagli rast Save, čak višemetarski, a već sada na snazi je redovna odbrana od poplava kod Šapca, a već sutra biće proglašena i kod Sremske Mitrovice.

Jugoslav Jovanović iz JVP “Srbijavode” istakao je da je vodostaj Đetinje u blagom porastu – u poslednja 24 sata nivo reke u gradu porastao je za 40 cm, dok je na mernoj stanici u Staparma zabeležen rast od oko metar u poslednjih 48 sati.

Ništa bolja situacija nije ni u Republici Srpskoj, pogotovo kada je reč o reci Savi. U Bosni i Hercegovini najteža situacija je na severu i severozapadu Republike Srpske (RS).

U našem odvojenom tekstu pročitajte uputstvo “Batuta” kako se ponašati u toku poplava.

Gradiška proglasila vanrednu situaciju

Gradiška je proglasila vanrednu situaciju zbog poplava koje su pogodile ovo područje.

Vodostaj Save raste 2 centimetra po satu, izjavio je šef odsjeka Civilne zaštite Gradiška Slobodan Knežević za RTRS.

Trenutni vodostaj Save iznosi 718 centimetara, a prognoze su neizvesne, kaže Knežević.

Dodaje da su se bujične vode povukle, dok se nekoliko manjih klizišta pojavilo na savskom nasipu u Orahovi kod Gradiške čija sanacija je u toku.

Kritično i u Prijedoru

Kritična situacija je i u Prijedoru gde su reke Sanja i Gomjenica poplavile više stotina domaćinstava. Pod vodom su kuće, ulice, automobili, kao i poljoprivredne površine, a sinoć je proglašeno stanje vanredne odbrane od poplava.

(Blic)

BONUS VIDEO – SRBIJA,REGION,SVET: Nemačka nudi srednjim preduzećima da prebace proizvodnju u Srbiju