MINISTAR kulture Nikola Selaković otvorio je u Slovačkoj narodnoj galeriji u Bratislavi izložbu “Srpski srednjovekovni manastiri u opasnosti”, koja je organizovana povodom 20. godišnjice upisa manastira Visoki Dečani na Listu svetske baštine Uneska 2004. godine.

Foto: Printskrin/ Instagram/ ministarstvo_kulture
Selaković je istakao da se izložba o ugroženim srpskim srednjovekovnim manastirima, nakon sedišta Uneska u Parizu i Nacionalne galerije u Bukureštu, predstavlja slovačkoj prestonici iz mnogo razloga, a u prvom redu zbog bliskosti naših kultura i vrednosti koje poštujemo i koje orijentišu naše samorazumevanje.
– Veoma smo zahvalni Slovačkoj na principijelnom i odlučnom stavu nepriznavanja tzv. ‘Kosova’ i doslednom poštovanju principa međunarodnog prava, uprkos snažnim pritiscima. Ova principijelna i dosledna podrška ima dodatni značaj kada je u pitanju kulturno nasleđe – rekao je Selaković.
Prema njegovim rečima, četiri kulturna dobra koja su deo Uneskove liste svetske baštine nalaze se na Listi svetske baštine u opasnosti takođe gotovo dvadeset godina, od 2006. godine manastir Visoki Dečani, Pećka patrijaršija, manastir Gračanica i crkva Bogorodice Ljeviške, ali da se, uprkos svemu ovome, nastavljaju napadi na srpsko nasleđe, pokušaji preimenovanja i falsifikovanja istorije.
Ministar je poručio da izložba fantastično srpsko duhovno srednjovekovno nasleđe predstavlja kao prepoznato globalno bogatstvo i blago celog čovečanstva, te da u skoro sedam vekova života veličanstvenog manastira Visoki Dečani, upis na Uneskovu listu predstavlja važan događaj. Zato, kako je ukazao, „naša radost istovremeno zahteva i posvećenost i budnost“, imajući u vidu podsećanje da je srpsko kulturno nasleđe na Kosovu i Metohiji i u 21. veku jedno od najugroženijih u Evropi.