SRPSKO BLAGO SA LISTE UNESKO: Počinje čuvena kolonija zlakuške keramike
Međunarodna kolonija umetničke keramike „Zlakusa“, 28. po redu, biće održana od 8. do 18. avgusta, ove godine u okviru projekta „Užice, prestonica kulture Srbije 2024. godine“.
Ove godine, na prestižnoj smotri učestvuje 10 umetnika iz Italije, Kanade, Irske i Srbije.
Sve aktivnosti biće upriličene u velikoj sali Gradskog kulturnog centra. Tokom proteklih 27 godina, Užice je ugostilo oko 400 umetnika iz 40 zemalja, a 2020. je ručno rađena grnčarija iz Zlakuse upisana na Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva UNESKO.
Autorka kolonije akademski slikar – keramičar Sofija Bunardžić, zaslužna za pojavu tradicionalne srpske keramike na svetskoj sceni, najavila je da ovaj put u koloniju dolaze dolaze Anja Kostić, Sara Nikolić i Jana Ranković iz Srbije, Lauren Moreira iz Italije, Janko Kalem i Desa Ćazić Kalem iz Kanade, dok Marta Čašman dolazi iz Irske. Tu su i Ana Lazić, Sofija Bunardžić i Filip Baralić iz Užica.
– Mi ćemo stvarati prvi put u prostoru Gradskog kulturnog centra i izuzetno sam zadovoljna zbog toga. U istom prostoru smo i smešteni, a tu je i moj atelje, tako da će umetnici biti u prilici da vide deo fundusa sa prethodnih kolonija, ali i da prošetaju centrom grada. Naravno imaćemo i izlet u Potpećku pećinu i u Zlakusu kod majstora ovog zanata koji je ujedno i umetnost – istakla je Bunardžić – Rad na točku će nam demonstrirarati majstor Goran Savić i tako se jedan krug zatvara, jer nekada, dok smo počinjali našu misiju, radili smo kod kod njegovog dede majstora Milana Savića. Nadam se da će mlađe generacije nastaviti tradiciju i preuzeti organizaciju narednih godina.Tradicionalna grnčarija nestala je iz Dalmacije, odakle Sofija Bunardžić vuče korene. Nestala je iz balkanskih država, iz Turske, nema je više u Španiji i Portugaliji… Opstala je tu, nadomak Užica, na obali Đetinje.
Za ovaj poduhvat, za uzdizanje gotovo iskorenjenog zanata ali i za afirmaciju struke i umetnosti kroz svoj projekat „Keramika Zlakusa“, Sofija Bunardžić nagrađena je nizom prestižnih priznanja. Svi njeni rezultati „stali“ su u nominaciju i izbor naše keramike na Uneskovu „Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva“.