STANJE NA DEPONIJI „DUBOKO“ ZA NIJANSU BOLJE: Akcija gašenja paljevine se nastavlja
Posle pojačanih napora u gašenju požara i noći u kojoj je padala kiša nad Užicem, stanje na Regionalnoj deponiji „Duboko“ u petak je značajno bolje, ali je i dalje primetna velika količina dima nad ovim područjem, a akcija gašenja paljevine se nastavlja.
Sve aktivnosti definisao je koordinacioni tim, koji se u četvrak popodne sastao u Užicu, a u kome su potpredsednica Vlade i ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović, gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević, načelnik Sektora za vanredne sitiuacije Republike Srbije Luka Čaušić, članovi Gradskog štaba za vanredne situacije, predstavnici Vojske Srbije, Instituta za javno zdravlje „dr Milan Jovanović Batut“, ministarstava zdravlja, poljoprivrede, zaštite životne sredine, Javnog preduzeča „Srbijavode“, Javnog preduzeća „Srbijašume“ i drugih relevantnih institucija.
Potpredsednica Vlade i ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović istakla je da su sve službe koje mogu da doprinesu uključene u akciju i da se danonoćno radi na rešavanju problema.
– Želim da se zahvalim pripadnicima MUP, Sektoru za vanredne situacije, Helikopterskoj jedinici, “Srbijavodama”, kao i svim javno – komunalnim i privatnim preduzećima koja su obezbedila tešku mehanizaciju – rekla je ministarka Vujović.
Na gašenju požara angažovano je 90 kamiona i 20 bagera, od juče su ti i dva helikoptera, a pomoć Užičanima pružaju i sve okolne opštine. Na terenu su vatrogasci iz Užica, Čačka, Prijepolja, Kragujevca i Kraljeva.
– Na sednici Gradskog štaba za vanredne situacije napravili smo plan aktivnosti koje se odnose na nastavak sanacije dela deponije i gašenje požara, kao i na izgradnji novih pristupnih puteva sa bočnih strana, kako ne bi došlo do odrona sa vrha samog tela deponije – naglasila je gradonačelnica Raković Radivojević – Oglašavaćemo se i dalje sa svim novostima, građani neće ostati uskraćeni za informacije.
Podsetimo, požar u Regionalnoj deponiji „Duboko“ kod Užica, izbio je 5. maja, lokalizovan je, ali se ponovo se razbuktao posle urušavanja dela deponije. Tada su zatrpani pristupni putevi na deponiji, koji su izgrađeni kako bi se lakše dolazilo do žarišta.
Procenjeno je, da je do požara došlo zbog velike emisija metana nastale mikrobiološkom razgradnjom organskih supstanci iz otpada. Ugrožene su površinske i podzemne vode, zemaljište i vazduh. Sve ovo, rezultat je odustajanja od savremenih standarda prema kojima je deponija sa reciklažnim centrom trebalo da funkcioniše, a što su prilikom izgradnje i bili uslovi da deponija uopšte postoji. Na ovaj način, Užice je dospelo u nezavidnu situaciju: količine otpada koje se svakodnevno dovoze iz više opština, iz dva okruga, prevazilaze loše organizovane preradne kapacitete – tako su Ere, umesto moderne deponije, dobili ogromno smetlište.
Jedini način da se stanje popravi su najavljene investicije i rigorozna kontrola prilikom trošenja novca u ovom poslu. To je obećanje koje je vlada Srbije uputila Užičanima.
– Vlada Srbije je odlučna da ovaj problem u potpunosti reši. Odvojili smo 30 miliona evra da Regionalnu deponiju „Duboko“, koju koriste skoro cela dva okruga, saniramo i uvedemo u nejviši standard – rekla je ministarka Irena Vujović, tokom jučerašnje posete Užicu.
Ona je naglasila da će međunarodni tender za izvođača radova biti objavljen u narednim danima, a obimni i kompleksni radovi će krenuti do kraja ove godine.