OVOGDIŠNjI rod maline u Kolubarskom okrugu biće najmanje prepolovljen.

Foto B. Puzovic
Suša u junu ostavila je katastrofalne posledice na oko 1.500 hektara malinjaka u valjevskom kraju. Otkupna cena od 400 dinara za malinu iz klasičnih malinjaka do 500 dinara za kilogram organske je solidna, ali proizvođači teško da će imati šta da uberu. Na rod i kvalitet maline uticala je ne samo ovogodišnja, već i prošlogodišnja suša.
Ovo je na ovogodišnjem Danu Maline u Brankovini procenio Jovan Milinković, savetodavac za voćarstvo i vinogradarstvo u Poljoprivrednoj savetodavnoj i stručnoj službi Valjevo. Podsetio je da je kišni maj pogodovao razvoju plodova maline, ali su zbog sušnog juna plodovi ostali sitni, prebrzo su sazrevali. O tome je svedočio skroman broj izlagača na ovogodišnjoj manifestaciji…
– Berba će zbog toga biti izuzetno kratka – naglašava Milinković. – U nižim predelima valjevskog kraja berba će trajati još samo nekoliko dana, a u planinskim selima možda još par sedmica. Gajenje maline bez dovoljno navodnjavanja i mreža za senčenje postalo je veoma rizično. Za kvalitetan rod mora se obezbediti voda, ali i promeniti pristup gajenju maline. Sve više domaćina napušta gajenje maline, jer je na granici isplativosti.
Na ovogodišnjem Danu maline u Brankovini kod Valjeva najkvalitetnije plodove izložio je domaćin Milomir Đedović iz sela Stubo. Za kvalitet malina, drugo mesto pripalo je Mariji Ilić iz Osladića, a treće Miroslavu Milivojeviću iz Družetića.