ZAŠTITA KROMPIRA OD KROMPIROVOG MOLJCA: Stručni saveti za povrtare
VISOKE temperature i deficit padavina u proteklom periodu doveli su do narušavanja bankova, pucanja zemljišta, kao i do ubrzanog razvoja krompirovog moljca i povećanja njegove brojnosti, kažu u Poljoprivredno savetodavnoj i stručnoj službi u Jagodini.
KAKO su jesenji krompiri u različitim fazama žućenja i odumiranja, oni su izuzetno atraktivni za napad krompirovog moljca. U našim agroekološkim uslovima ima pet do sedam generacija godišnje.
-Kod useva gde cima nije još u potpunosti propala, preporučuje se održavanje kompaktnosti zemljišta navodnjavanjem, kako bi se sprečilo stvaranje pukotina i prodor ženki moljca do krtola gde polažu jaja. Potrebno je sprovesti i hemijske mere zaštite nekim od insekticida uz poštovanje karence. Kod krompira gde je cima suva preporučuje se sklanjanje krtola nakon vađenja. Izoran krompir nikako ne treba ostavljati na parceli tokom noći, niti u dvorištima, jer su na taj način krtole direktno izložene napadu moljca – savetuje diplomirani inženjer Poljoprivredno savetodavne i stručne službe u Jagodini Ružica Đukić.
Ona dodaje da nakon vađenja, krompir treba čuvati u skladištima u kojima je kontrolisana temperatura – ispod 10 stepeni Celzijusa. Skladišta krompira bi trebalo da na svim otvorima budu obezbeđena gustim mrežama kako bi se sprečio ulazak odraslih jedinki i dalji razvoj moljca. Prilikom unošenja krtola u skladište može se primeniti biološki insekticid na bazi azadirahtina.