Šef delegacije Evropske unije u Srbiji ocenio je kao veoma pozitivnu vest dolazak francuskog predsednika Emanuela Makrona u Beograd i naglasio da je poseta važna i u kontekstu evrointegracija.
Žiofre je to rekao na predstavljanju projekata 30 škola iz Srbije koje su izabrane u okviru trećeg javnog poziva Programa školske razmene na Balkanu “Upoznajte Superškole”.
“Mislim da je dolazak čelnika jedne zemlje EU Srbiju veoma pozitivna vest, Mislim da je deo angažmana mnogih zemalja članica koje rade na jačanju bilateralnih odnosa sa Srbijom, To je važno u kontekstu evropskog puta Srbije”, rekao je Žiofre novinarima.
Predsednika Makron stiže u četvrtak u dvodnevnu zvaničnu posetu Srbiji, gde će se sastati sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Poslednji put Vučić i Makron su se sreli tokom Olimpijskih igara u Parizu, gde je Vučić prisustvovao prijemu za svetske lidere u Jelisejskoj palati.
Predsednika Srbije dočekao je predsednik Francuske sa suprugom Brižit Makron.
Inače, aktuelni francuski predsednik prvi put je bio u zvaničnoj poseti Beogradu u julu 2019. godine kada su dve zemlje obeležile 180 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa.
“Francuska vas voli kao što ste vi voleli nju”, poručio je tada Makron na srpskom jeziku okupljenim građanima na Kalemegdanu.
Makron i Vučić su tada otkrili obnovljeni Spomenik zahvalnosti Francuskoj za pomoć koju je ta zemlja pružila Srbiji u Prvom svetskom ratu. Potpisana su i 22 sporazuma, među kojima je bila i izjava o namerama o realizaciji projekta izgradnje beogradskog metroa.
Upravo ekonomske, ali i vojne teme očekuje u fokusu susreta dvojice predsednika, a Vučić je ranije izjavio da bi kupovina Rafala bila najveće izdvajanje srpskog vojnog budžeta “koje bi iznelo i do tri milijarde evra”.
Da su vojna pitanja deo agende, potvrdio je Makron na konferenciji za medije 18. jula, nakon Samita Evropske političke zajednice u Velikoj Britaniji.
Upitan o statusu ugovora za nabavku francuskih aviona za Srbiju, Makron je odgovorio da će u narednim nedeljama ili mesecima posetiti Srbiju “kako bismo finalizovale pregovori koji su predmet tehničkih, finansijskih i političkih pregovora između naših država”.
Srbija i Francuska su postigle dogovor o nabavci borbenih aviona Rafal u aprilu tokom posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića Parizu i susreta sa Makronom.
Takođe, Srbija i Francuska potpisale memorandum o razumevanju o uspostavljanju saradnje u oblasti energetske tranzicije i niskougljenične tehnologije.
Vučić je tada rekao da se sa Francuskom vode razgovori kako bi se dobilo znanje i ekspertiza za izgradnju hidroelektrana i nuklearnih elektrana.
Vučić je iz Pariza gde je krajem jula prisustvovao ceremoniji otvaranja Olimpijskih igara rekao da se poseta Makrona može očekivati do 5. ili 6. septembra.
Predsednik Srbije je izrazio uverenje da bi tada mogli da se postignu važni sporazumi.
Predsednik Francuske odnose svoje zemlje sa Srbijom vidi kao “čvrste, iskrene i strukturalne za obe zemlje i ceo region”.
Vučić takođe poručuje da Francuska u Srbiji ima pouzdanog partnera i prijatelja.
Dve zemlje jačaju i ekonomsku saradnju. Na sajtu Ministarstva spoljnih poslova Srbije navodi se da u Srbiji posluje više od 100 francuskih kompanija koje zapošljavaju više od 12.000 radnika.
Francuska kompanija Vinci je dobila koncesiju na 25 godina za beogradski aerodrom “Nikola Tesla”.
Takođe, dve vlade su 2014. potpisale Memorandum o razumevanju o gradnji metroa.