“Банке носиоци привредног и друштвеног развоја у Ужицу и ужичком крају између два рата 1919-1941”
“Банке носиоци привредног и друштвеног развоја у Ужицу и ужичком крају између два рата 1919-1941”, назив је изложбе, која је у оквиру програма Ужице -Престоница културе Србије отворена у Јокановића кући. Ауторка изложбе Станојка Миливојевић, историчарка и музејски саветник Народног музеја Ужице овом изложбом обележава и завршетак свог радног века, јер крајем године одлази у пензију.
Према речима Рајка Радосављевића заменика градоначелнице Ужица, Народни музеј Ужице са свим својим програмима у значајној мери оплеменио је “Еру културе”, о чему сведочи и ова изложба.
“Овом изложбом добили смо прилику да видимо и упознамо се са хронолошким развојем банака и једног друштва, као и носећим личностима кроз векове, који су свој неизбрисив траг оставили у историји нашег Ужица, али и шире – дајући пример свог изузетног интелекта и способности, који су постали темељ грађанског друштва. Наш Народни музеј, значајан је део пројекта “Ера културе”, а поред свих до сада виђених садржаја ускоро нас очекује и нова поставка “Ужице кроз векове”, нагласио је Радосављевић.
Говорећи о изложби, Славица Стефановић директорка Народног музеја Ужице, истакла је да је ово последња ауторска изложба историчарке и музејског саветника Станојке Миливојевић, јер крајем године одлази у пензију.
“Овога пута се бавила темом банака, а и сама је читав радни век провела у објектима који су грађени у периоду између два рата, за потребе Народне банке Краљевине Југославије и у којима данас Народни музеј Ужице чува вредно културно наслеђе, благо за будуће генерације које се не може поредити са златним полугама депонованим у просторијама ових зграда све до пред крај 70-их година XX века. Препустићу вам да сами процените, шта је вредније, златне полуге или културно наслеђе, уметност, писмо, језик и обичаји”.
Иван Ђоковић професор предметне наставе-банкарство и финансијко полсовање у Економској школи Ужице подсетио је на развој банкарског сектора и његов утицај на развој привреде и самог града, о чему и говори и сама изложба, док је ауторка изложбе Станојка Миливојевић истакла да је њој овај сегмент био занимљив, јер рад банака увек је уско везан за економску и политичку ситауцију у самом друштву.
“Уколико је то стабилно и рад банака је успешан, па се и целокупно друштво развија, а када је ситуација нестабилна то се одражавало на рад банака, које су често и затваране због таквих ситуација али и због недостатка капитала. Предмети и артефакти из музејске збирке, као и из збирки Народне банке Србије и Архива Југославије сведоче управо о тим временима”.
Изложбу “Банке носиоци привредног и друштвеног развоја у Ужицу и ужичком крају између два рата 1919-1941” финансијски је подржало и Министартво културе Републике Србије, кроз конкурс из области музејског наслеђа.