Покренута национална кампања “Унапреди родну равноправност” – Град Ужице
У оквиру кампање “Унапреди родну равноправност” у Ужицу је у присуству министра за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислава Жигманова и градоначелнице Ужица др Јелене Раковић Радивојевић одржана прва инфо-сесија на ову тему. Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог кампању организује у партнерству са Немачком развојном сарадњом у оквиру пројекта “Подршка социјалном укључивању у Србији”.
“Постизање родне равноправности једно од темељних начела људских права и представља принцип једнаких могућности за мушкарце и жене у остваривању људских права у свим сферама друштвеног и приватног живота”, истакао је министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов.
“Драго ми је што ову кaмапању започињемо управо у Ужицу, граду који је у претходним годинама учинио значајне кораке ради унапређења родне равноправности на локалном нивоу и реализовао бројне пројекте. Извештај о остваривању родне равноправности, који израђује ресорно министарство, прати структуру и садржај Закона о родној равноправности и садржи најважније податке о остваривању политике једнаких могућности, спровођењу општих и посебних мера у органима јавне власти и код послодаваца, а нарочито у посебним областима од значаја за родну равноправност, остваривању родне равноправности код политичких странака, синдикалних организација и удружења али и раду изабраних тела за родну равноправност и о одређивању лица задужених за родну равноправност,” рекао је министар Жигманов.
Градоначелница Ужица, др Јелена Ракових Радивојевић захвалила се што ова важна кампања почиње баш у Ужицу, граду чија градска управа има дугу традицију чувања и унапређења родне равноправности.
“Прошле године усвојили смо Акциони план за период до 2027.године и то је документ којим ћемо се водити када су у питању мере и активности које ћемо реализовати са циљем даљег унапређења у овој области. Такође веома смо поуздан патнер у реализацији бројних пројеката чији је циљ едукација и економско оснаживање жена у градксом и сеоском подручју. Захваљујући тим пројектима велики број жена прошао је кроз радионице и обуке неопходне за покретање сопственог бизниса и задовољни смо резултатима. Ви знате и да жене заузимају значајно место када је реч о Градској управи, где су на местима одлучивања зступљене у проценту од око 40 одсто. Није мали број ни жена на руководећим позицијама у јавним предузећима и установама. Можемо се похвалити и сјајном сардњом са организацијама цивилног друштва а град годинама уназад финансира и рад СОС телефона. Свесни смо да увек има простора за унапређење па ћемо у складу са законском регулативом али и нашим планским документима на томе радити у наредном периоду”, нагласила је градоначелница.
Роберт Бу, вођа компоненте, испред пројекта Немачке развојне сарадње “Подршка социјалном укључивању у Србији“ који спроводи ГИЗ, у оквиру ког се кампања и одвија, поручио је да данас присуствујемо првој сесији која промовише елементе Закона и скреће пажњу на значај извештавања о родној равноправности.
“Закон је нормативни акт државе који јасно дефинише које су то интервенције неопходне у области родне равноправности, а Немачка развојна сарадња као партнер подржава министарство у томе”, рекао је Бу.
Према Закону о родној равноправности сви органи јавне власти, послодавци који запошљавају више од 50 запослених, синдикати, политичке странке и тела за родну равноправност обавезни су да Министарству за људска и мањинска права и друштвени дијалог подносе Годишњи извештај о родној равноправности. Циљ ове кампање је да све обвезнике подсети на ту обавезу и пружи им смернице за припремање извештаја.