Реализација два нова пројекта кроз ЕУПРО плус програм – Град Ужице
Европска унија је преко ЕУ ПРО Плус програма обезбедила више од 9,6 милиона евра за реализацију 18 пројеката који ће допринети бољем животу становништа у 30 локалних самоуправа, које су претходно развиле територијалне стратегије. Два пројекта биће рализована у Ужицу. Њихов нослац је РРА Златибор, а реализују се у партнерству са општинама Чајетина, Бајина Башта и Пожега. Уручењу сертфиката на свечаности у Београду, присуствовала је и градоначелница Ужица др Јелена Раковић Радивојевић.
Зeлeнa и eнeргeтскa трaнзициja нa тeритoриjи ИTИ Ужицe, први је пројекат вредан 1,678,069 евра и подразумева увoђeњe сoлaрних инстaлaциja и зeлeних рeшeњa у jaвнe згрaдe и прoстoрe рaди унaпрeђeњa eнeргeтскe eфикaснoсти и eкoлoшкoг oбнaвљaњa. Прojeкaт укључуje сoлaрнe eлeктрaнe, зeлeнe крoвoвe и вeртикaлнe вртoвe нa кључним лoкaциjaмa кao штo су Нaрoднo пoзoриштe у Ужицу, Рeгиoнaлни цeнтaр зa дуaлнo oбрaзoвaњe, спoртскa хaлa у Бajинoj Бaшти, Пoљoприврeднa шкoлa у Пoжeги и пoслoвнa згрaдa Кoмунaлнoг jaвнoг прeдузeћa „Злaтибoр“. Прojeкaт прoмoвишe ширoкo рaзумeвaњe зeлeнe трaнзициje и пoкaзуje oпипљивe кoристи интeгрaциje oбнoвљивe eнeргиje у jaвну инфрaструктуру.
Други је вредан 192.093 евра и односи се на изрaду Студиje jeдинствeнoг идeнтитeтa урбaних срeдинa нa тeритoриjи града Ужица и општина Чajeтинa, Пoжeгa, Бajинa Бaштa и Прибoj. Прojeкaт имa пoзитивaн утицaj нa прeкo 150.000 стaнoвникa a сaмa инициjaтивa нaстojи дa oчувa и унaпрeди урбaни кaрaктeр ширeг урбaнoг пoдручja Ужицa, прoмoвишући oдрживи урбaни рaзвoj фoкусирaн нa идeнтитету.
Сертификате Регионалним развојним агенцијама и локланим самоуправама уручили су амбасадор Европске уније у Србији, Емануеле Жиофре и министарка за европске интеграције Тања Мишчевић.
“У процесу европских интеграција партнерство је најважније. Република Србија је држава која је кандидат за чланство зато што то жели и сматра да је то најбоље за све грађане. А Европска унија, са друге стране, наш је партнер на том путу ка чланству, пре свега у достизању стандарда развијених европских друштава. А то је заправо оно што је циљ и најважније у читавом процесу европских интеграција. Кроз овакве пројекте, како што су ови који данас представљамо, показујемо да смо кредибилан партнер, али и то колико је Србија заправо успешна у европским интеграцијама”, рекла је минстарка за европске интеграције Тања Мишчевић.
„Ови пројекти су резултат наших заједничких напора да унапредимо планирање развоја у Србији и применимо територијалне инструменте и најбоље праксе ЕУ како бисмо допринели уравнотеженијем регионалном развоју”, рекао је амбасадор Европске уније у Србији Емануеле Жиофре.
Како је појаснио, кроз ЕУ ПРО Плус програм, примењен је интегрални територијални приступ развоју, прилагођен контексту у Србији, који је прво довео до развоја 12 територијалних стратегија у којима су затим дефинисани стратешки пројекти за одређене територије чију реализацију подржава ЕУ.
Шеф програма УНОПС канцеларије у Србији Марко Вујачић је захвалио Делегацији Европске уније и Министарству за европске интеграције на подршци и смерницама у спровођењу ове иницијативе.
“УНОПС је имао част да сарађује са локалним самоуправама, регионалним развојним агенцијама и бројним заинтересованим странама како би осигурао да ови пројекти буду добро припремљени и спреми за успешну реализацију. Наша улога је била да олакшамо процес развоја, осигурамо транспарентност, ефикасност и инклузивност и том важном задатку остајемо посвећени и у будућности.”
Пројекти су одабрани путем јавног позива ЕУ ПРО Плус програма на који су пристигле 22 пријаве, а након спроведене административне и техничке евалуације и теренских посета, укупно 18 пројеката је препоручено за подршку. Уз значајну подршку ЕУ и саме локалне самоуправе учествују у фнансирању пројеката са око 3,2 милиона евра.
Активности ЕУ ПРО Плус програма који доприноси равномернијем друштвено-економском развоју Србије, Европска унија подржава са 40 милиона евра. Програм, чију реализацију води Министарство за европске интеграције, има за циљ да допринесе побољшаном управљању територијалним развојем, економском расту и унапређењу социјалне инфраструктуре и кохезије у 99 јединица локалне самоуправе, у два региона: Региону Шумадије и западне Србије и Региону јужне и источне Србије. Активности на терену спроводи УНОПС.