Стручни скуп о Каранском јеванђељу у Белој цркви Каранској – Град Ужице
“Титула Престонице културе Србије, стечена пројектом “Ера културе”, као и Међународни фестивал природе и културног наслеђа ,”Жестивал”, својим постојањем и деловањем баштине оно најважније за један народ – традицију и културно-историјско наслеђе као основу сваког друштва и постојања”, нагласила је градоначелница Ужица др Јелена Радивојевић на отварању Стручног скупа о Каранском јеванђељу у Белој цркви Каранској. Према њеним речима, Каранско јеванђеље сигурно је једна од највреднијих сачуваних књига.
“Поред великих владара који су својим освајањима, стратегијама, деловањима и борбама, чували земљу, губили је, али и враћали и ширили, остају списи као жиг и сведочанство у наслеђе потомцима са једним задатком – очувањем од заборава. Три јеванђеља, као свето тројство, у нашој традицији стоје као жиг и смерница: Мирослављево јеванђеље, Рујанско четворојеванђеље и, засигурно, Каранско јеванђеље, раскошна рукописна књига из 1608. године, изузетан приказ српског минијатурног сликарства. Данашњи научни скуп баш о овом јеванђељу јесте прилика да чујемо и боље се упознамо са свим појединостима које су део нашег идентитета и нас. Каранско јеванђеље је по многим одликама врло необична рукописна књига, између осталог и по јединственом утицају исламске уметности у украшавању рукописа на нашим прсторима. Сигурна сам да је данашњи скуп само почетак нових сазнања и учења, који ће прерасти у традиционално окупљање, као и прилика да са поносом истакнемо да ћемо у оквиру наше “Ере културе” имати прилику да видимо и фототипско издање Рујанског четворојеванђеља а у наредном периоду и Каранског јеванђеља”.
Др Влaдaн Tриjић, нaчeлник Aрхeoгрaфскoг oдeљeњa Нaрoднe библиoтeкe Србиje изразио је задовољство пажњом коју град Ужице поклања свом културном наслеђу
“Град Ужице показује велики слух за потребе очувања наслеђа и његовог промовисања. Нама из Народне библиотеке Србије и Института за српски језик САНУ јако је драго што можемо да помогнемо нашим знањем и стручним ангажовањем, да се овај део културног наслеђа сачува и промовише на најбољи могући начин. Такође ово је и прилика да се допуне наша знања о овом пеироду српске писмености и конкретно Каранском јеванђељу, које је специфично и другачије од свих осталих књига, зато што је у његовом украшавању по свој прилици учествовао један исламски луминатор, који је добро познавао украсе исламске књиге. Тај необичан спој српског текста, Светог писма Новога завета и оријенталног украса је заиста нешто што јединстено у нашем рукописном наслеђу”, нагласио је Тријић.
Јереј Марко Ерић, старешина храма захвалио се граду и свим учесницима Стручног скупа, који су окупили са истим циљем, а то је, према његовим речима фототипско издање Каранског јеванђеља.
“Дужни смо нашим претходницма који су нам оставили немерљиво благо прошлости, какво је Каранско јеванђеље али и нашим нараштајима да их упознајемо и ширимо знање о том благу. Нисмо усамљени, већ уједињени у овом великом подухвату. Ми смо заправо део ланца у преносу традиције, а традиција је за нас хришћане и нас Србе светиња. То нам је велика дужност и велика одговорност. Уз благослов нашег Преосвећеног епископа уз труд свих из града и свих институција ово је добар почетак, који ће сигурно донети и добар плод”.
Овог четвртог дана “Жестивала, поред Стручног скупа посвећеног Каранском јеванђељу, вечрас од 20 часова у Башти Градског културног центра биће одржано традиционално Боемско вече, вече музике, поезије, сећања на старо Ужице и знамените Ужичане.